کانال تلگرام سایت صفحه اینستاگرام سایت راهنمای خرید از سایت

تبلیغات متنی

تحصیل در سوئیس

کشور سوئیس

جمهوری فدرال سوئیس کشوری کوچک در مرکز اروپا و یکی از ثروتمندترین کشورهای دنیاست. چهار زبان آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رومانش (متفاوت با رومانیایی است) در این کشور استفاده می شود. این کشور با آلمان، ایتالیا، اتریش، فرانسه و لیختن اشتاین مرز مشترک دارد. پایتخت سوئیس شهر برن و شهرهای زوریخ، ژنو و بازل از شهرهای مهم این کشور محسوب می شوند. همچنین این کشور مقر بسیاری از سازمانهای بین المللی مانند FIFA-WHO-UEFA و مقر اروپایی سازمان ملل می باشد.

تحصیل در سوئیس با توجه به شرایط رفاهی فوق العاده این کشور بسیار مطلوب می باشد، اما شرایط مهاجرتی  بسیار سختی نسبت به سایر کشورهای دنیا دارا می باشد بنابراین شرایط اخذ پذیرش تحصیل در سوئیس دشوار می باشد. سوئیس با کمترین میزان جرم، جزء امن ترین کشور های دنیا محسوب می شود.

بیشتر بورسیه های تحصیلی کشور سوئیس در مقطع دکترا ارائه می شود و تعداد این بورسیه ها بسیار محدود است و شانس کمی برای دریافت این بورسیه ها وجود دارد.

مزایای تحصیل در سوئیس

 1. امنیت کامل اجتماعی در سوئیس
 2. شرایط رفاهی بسیار عالی
 3. تحصیل در دانشگاه های معتبر جهان
 4. اجازه کار دانشجویی در حین تحصیل
 5. اخذ اقامت بعد ازتحصیل

دوره های کارشناسی در سوئیس

مقطع لیسانس در کشور سوئیس ۴ ساله است افرادی که متقاضی ورود به این مقطع هستند می بایستی مدرک دیپلم را داشته باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. هم چنین این نکته حائز اهمیت است که دوره ۴ ساله لیسانس به زبان آلمانی و فرانسوی تدریس می شود و فرد متقاضی می بایستی مدرک زبان آلمانی B1 یا B2 را داشته باشد. که بهتر است در ایران این مدرک را کسب کرده و بعد به کشور سوئیس مهاجرت تحصیلی کند زیرا گذراندن دوره ی کالج زبان آلمانی و فرانسوی در کشور سوئیس دوره ای است که سفارت را در دادن ویزا به متقاضی متقاعد می کند و لذا جهت مراجعت به سفارت باید پذیرش در یک مقطع تحصیلی را ارائه کرد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور سوئیس برای علاقه مندان به ادامه تحصیل امکان پذیر است.تمامی اشخاص متقاضی میتوانند با داشتن مدرک دیپلم برای ادامه تحصیل اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز:

۱-دیپلم وریز نمرات

۲-پیش دانشگاهی و ریز نمرات

۳-پاسپورت

۴-شناسنامه

  حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی کشور سوئیس مجوز کار در محدوده ای ۱۰ ساعته بصورت هفتگی را دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۱۲ تا ۱۵ فرانک به ازای هر ساعت می باشد. ماهانه دانشجویان برای کمک به هزینه های تحصیل خود حدود ۱۲۰۰ فرانک با کارهای ساده و خدماتی بدست می آورند.

دوره های کارشناسی ارشد در سوئیس

سوئیس بدلیل آرامش منحصر به فرد این کشور و در ضمن کشوری امن که جایی مناسب برای زندگی می باشد متقاضیان زیادی را به خود جذب کرده است. بسیاری از علاقه مندان به ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر نظیر دکترا کشور سوئیس را برای اتمام دوره فوق لیسانس خود انتخاب می کنند، چرا که ایشان می توانند شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد در کشور سوئیس دو ساله است. این مقطع تحصیلی با پژوهش همراه است.

مدارک مورد نیاز:

۱-ترجمه مدرک دیپلم و ریز نمرات

۲-ترجمه مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات

۳-ترجمه مدرک کارشناسی و ریز نمرات

۴-پاسپورت

۵-ترجمه شناسنامه

 

زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور سوئیس به سه صورت آلمانی و انگلیسی و فرانسوی تدریس می شوند.

 

حق کار

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد کشور سوئیس مجوز کار در محدوده ای ۲۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۱۲ تا ۱۵ فرانک به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد.

دکترا در سوئیس

کشور سوئیس همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث تحصیل، به دانش جویان در حال تحصیل در مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل ایشان، شرایط ویژه ای را جهت تسهیل طول دوره ی دکترا در این کشور فراهم آورده است.

بصورت کلی تحصیلات در مقطع دکترا در دانشگاه های کشور سوئیس به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه ی دانشگاه را شخصا پرداخت می کند، صورت می پذیرد.

تحصیل در شرایطی که دانشجو مستلزم به پرداخت هزینه در دانشگاههای کشور سوئیس می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس کشور سوئیس می باشد ولیکن در این مطلب شرایط لازم جهت اخذ فرصت تحصیل در مقطع دکترا به همراه اخذ بورسیه تحصیلی می پردازیم.

با توجه به این نکته که کشور سوئیس برای افرادی که در مقطع دکترا در این کشور مشغول به تحصیل هستند، حقوقی ماهیانه به میزان تقریبا ۲ هزار دلار را مدنظر قرار می دهند، فلذا دانشجویان ایرانی رقابت بسیار سختی را در راستای اخذ بورسیه دکترا در کشور سوئیس در پیش دارند.

در جهت اخذ بورسیه ی تحصیل مقطع دکترا در کشور سوئیس فرد متقاضی می بایست پارامترهای ذیل را احراز نماید :

۱) در دست داشتن مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر.

۲) اخذ مدرک دال بر تسلط کافی و زبان انگلیسی (حداقل آیلتس  ۶٫۵)

۳) جلب نظر یک استاد مشاور (supervisor) که تز دکترا فرد را پشتیانی نماید.

۴) داشتن تالیفات از قبیل مقالات بین المللی، کتاب و …

۵) داشتن همه و یا تعدادی از آیتم های ذکر شده، می توان در راستای افزایش شانس فرد در جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

زبان تدریس

بسیاری از رشته های مهندسی در مقطع دکترا در کشور سوئیس به  زبان انگلیسی  ارائه میشوند. طول دوره ی یادگیری زبان سوئیسی برای افراد مبتدی حدودا ۶ تا ۱۰ ماه تخمین میزند.

حق کار

دانشجویان مقطع دکترا کشور سوئیس مجوز کار در محدوده ای ۳۰ ساعته بصورت هفتگی دارا می باشند و میانگین حقوق این افراد حدودا بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت می باشد که که مجموع در آمد های حاصله از کار دانشجویی میتواند براحتی هزینه های زندگی و تحصیل فرد را در یک سال پوشش دهد. حال این سوال مطرح میگردد که آیا هر کس می تواند در حین تحصیل خود، کار دانشجویی پیدا کند یا خیر ؟ پیدا کردن کار دانشجویی در هر کشوری به پارامترهای متفاوتی نظیر سطح آگاهی فرد از زبان کشورها، تجربه کاری، ویژگی های شخصی فرد، زمان ورود شخص به کشور و چندین عامل دیگر وابسته است. 

هزینه زندگی در سوئیس

دولت سوئیس با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار ۱۰ ساعت را داده است. آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین ۲۰ تا ۳۰ فرانک را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند. هزینه زندگی در سوئیس حداقل ۱۰۰۰ فرانک در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. شهرهای ژنو و زوریخ پرهزینه ترین شهرهای سوئیس می باشند که ماهانه حدود ۲۰۰۰ فرانک در ماه می باشد.

دولت سوئیس با توجه به این که به دانشجویان در هفته اجازه کار ۲۰ ساعت را داده است. آنها می توانند بابت هر ساعت کار بین ۲۰ تا ۳۰ فرانک را کسب کرده قسمتی از مخارج زندگی خود را پرداخت نمایند. هزینه زندگی در سوئیس حداقل ۱۰۰۰ فرانک در ماه می باشد که بیشترین هزینه را مسکن در بردارد. شهرهای ژنو و زوریخ پرهزینه ترین شهرهای سوئیس می باشند که ماهانه حدود ۲۰۰۰ فرانک در ماه می باشد. ذکر این مطلب از اهمیت بالایی برخوردار است که هر فرد که قصد ادامه تحصیل در کشور سوئیس را داشته باشد قبل از رفتن به سوئیس و برای رفتن به سفارت باید نامه ای مبنی بر پشتوانه مالی نشان دهد که مبلغ آن برابر یک سال زندگی در سوئیس است. کسانی که قصد دارند بعد از پایان تحصیل خود در کشور سوئیس مشغول به کار تمام وقت شوند می بایستی به یکی از سه زبان کشور سوئیس مسلط بوده و دوره ی تحصیلی خود را به خوبی گذرانده باشند تا بتوانند شغل مناسبی را پیدا کنند و در نتیجه بعد از کسب شغل ویزای تحصیلی  خود را به ویزای کاری تبدیل کنند. این نکته را نیز باید ذکر کرد که گرفتن اقامت دائم در کشور سوئیس بسیار دشوار و طولانی است و افراد می بایست مدت زمان زیادی را در کشور سوئیس کار کنند تا طول دوره را سپری کرده و اقامت دائم را اخذ کنند و پس از اخذ اقامت دائم پروسه گرفتن پاس سوئیسی را بگذرانند.

هزینه های زندگی در سوئیس برای دانشجویان به صورت میانگین بین ۷۰۰  تا ۹۰۰ یورو در ماه می باشد که شامل هزینه های مسکن، غذا،  رفت و آمد، بیمه و سایر هزینه هایی است که دانشجو ملزم به پرداخت آن ها در زمان تحصیل و در مقطع دکترا در کشور سوئیس می باشد .

شرایط اخذ بورسیه و انواع آن در سوئیس

بورسیه تحصیلی در سوئیس

آن دسته از دانشجویانی که قصد تحصیل در سوئیس را دارند اگر شرایط مورد نیاز بورسیه تحصیلی کشور سوئیس را داشته باشند از این طریق می توانند از هزینه های بسیار سنگین تحصیل و زندگی در این کشور تا حد قابل قبولی پوشش دهند.

 

بورسیه های دولتی برای دانشگاه های  سوئیس

 این بورسیه را برای دانشجویان دولت سوئیس از طریق کمیسیون فدرال اعطای بورسیه به دانشجویان خارجی  از بیشتر کشور ها فراهم می نماید.

– بورسیه تحصیلی دانشگاهی که شامل دانشگاه های سوئیس ، موسسات فناوری فدرال و دانشگاه های علوم تجربی می شود

– بورسیه هنر که شامل مدارس موسیقی و هنرهای زیبا می باشند که البته محدود به کشورهای خاصی می شوند.

– بورسیه تحصیلی عالیه دولت سوئیس تا مقطع دکترا در تمامی رشته ها امکان تحصیل و پژوهش را برای دانشجویان در یکی از دانشگاه ها و یا موسسات معتبر سوئیس فراهم می آورد. این کمک هزینه تحصیلی هزینه های ماهیانه ، معافیت شهریه ، تامین بیمه بهداشتی ، هزینه پرواز  و کمک هزینه زندگی را شامل می شود 

 

طرح دانشجوی سیار

  طرح مذکور این اجازه را به دانشجویان  سیار می دهد تا بتوانند در یکی از دانشگاه های عضو این سیستم در اتحادیه اروپا به عنوان مهمان ادامه تحصیل دهند و بعد به دانشگاه اولیه خود در برای مثال سوئیس بازگردند .

 

بورسیه های اختصاصی دانشگاه های  سوئیس

دانشگاه های بسیاری بورسیه های داخلی متفاوتی را به دانشجویان خارجی اعطا می کنند. دپارتمان مرکزی امور خارجه  سوئیس اطلاعات کاملی را در  زمینه تمامی دانشگاه ها و فرصت های مطالعاتی آن ها در اختیار شما قرار می دهد.

 

 

دانشگاه هایی که در سوئیس بورسیه تحصیلی ارایه می دهند به شرح زیر می باشند:

 بورسیه عالیهETH: 

 از نظر مالی زوریخ دانشجویان ممتازی که خواهان تحصیل در مقطع فوق لیسانس  می باشند را به دو طریق حمایت می کند:

بورسیه عالیه و طرح فرصت ها به صورت کامل هزینه های تحصیل و زندگی را پوشش می دهد

  و طرح بورسیه تحصیلی  برتردر آن به دانشجویان مستمری جزئی و پیشنهادات دستیاری ارائه می شود  

 

بورسیه تحصیلی University of Lausanne

 اینبورسیه تحصیلی مختص دانشجویان خارجی  متقاضی شرکت در دوره فوق لیسانس می باشد  . میزان این کمک هزینه ۱۶۰۰ فرانک سوئیس در هر ماه از ۱۵ سپتامبر تا ۱۵ جولای که همان طول دوره می باشد را پوشش می دهد.

 

 بورسیه تحصیلیUniversity of Bernبرای دانشجویان ممتاز خارجی :

این بورسیه تحصیلی نیز در مقطع فوق لیسانس به دانشجویان برتر و مبلغ ۱۶۰۰ فرانک سوئیس برای هر ماه تحصیلی اعطا می شود 

 

 ( دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان )کمک هزینه آموزشی ممتازانEPFL

 کمک هزینه های آموزشی محدودی را در مقطع فوق لیسانس به دانشجویان برتری که از نظر سوابق تحصیلی برجسته هستند ارائه می دهد. ثبت نام برای درخواست این کمک هزینه تحصیلی برای تمامی افراد آزاد است. برای متقاضی خارجی ، بسته ارائه شده شامل مبلغ ۱۶ هزار فرانک سوئیس جهت یک سال تحصیل به علاوه رزرو محل سکونت دانشجو می باشد.

 

بورسیه تحصیلی موسسات آموزشی عالی

هر ساله تعداد چشم گیری از بورسیه های تحصیلی این موسسات به دانشجویانی تعلق می گیرد که در مقاطع فوق لیسانس و  مشغول به تحصیل می شوند. تمامی کاندیداهای متقاضی در این مقاطع مجاز به درخواست دکترا می باشند

بورسیه کامل تحصیلی به صورت کلی مبلغی در حدود ۱۸۰۰ فرانک سوئیس برای هر سال بوده و شامل معافیت پرداخت شهریه و هرینه های جانبی دوره می باشد. برخی بورسیه های کامل تحصیلی در سوئیس با شروط خاص و اهداف مشخصی ارائه می شوند. بورسیه های مکمل نیز که هزینه های تحصیل سالانه را پوشش می دهند به صورت آکادمیک به دانشجویان ممتاز بدون در نظر گرفتن شرایط اقتصادی ایشان ، اعطا می گردد.

 

کمک هزینه تحصیلی عالیهUniversity of Geneva در مقطع فوق لیسانس:

 کمک هزینه تحصیلی دانشکده علوم دانشگاه به دانشجویان برتر و همچنین کاندیداهای با انگیزه که قصد ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در رشته های مورد ارائه دانشکده علوم این دانشگاه را دارند را اعطا می نماید. میزان این کمک هزینه تحصیلی در حدود ۱۰ الی ۱۵ هزار فرانک سوئیس برای هر سال تحصیل می باشد.

بورسیه های تحصیلی  MBA در دانشگاهIMD :

IMD بورسیه های تحصیلی مختلفی را به دانشجویان خارجی از سراسر جهان و با سوابق تحصیلی متفاوت ارائه می دهد.

تعدادی از این بورسیه ها به شرح زیر می باشند:

بورسیه تحصیلیJim Alert، بورسیه تحصیلی مختص دانشجویان محروم آفریقا ، اروپای مرکزی ، اروپای شرقی

حدود مبالغ اعطایی در بورسیه های فوق الذکر بین ۲۵ هزار تا ۵۰ هزار فرانک سوئیس می باشد.

طرح کمک هزینه تحصیلیUS Fulbright-Swiss

این طرح به دانشجویان آمریکایی اجازه اخذ بورسیه و تحصیل در سوئیس را می دهد.

با توجه به این واقعیت که زبان رایج بیش از دو سوم جمعیت سوئیس زبان آلمانی می باشد و در نظر گرفتن هزینه های بسیار بالای زندگی و بعضاً تحصیل در سوئیس در نتیجه گیری نهایی مطمئناً کشوری نظیر اتریش که در همسایگی سوئیس بوده و سیستم تحصیلی تقریباً رایگان را در دانشگاه های معتبر خود دارا می باشد از نظر دانشجویان یک اولویت متمایز و البته مقتضی حتی به لحاظ سطح کیفی بالای زندگی به شمار می آید.

ویزای دانشجویی سوئیس

اگرچه سوئیس جز اتحادیه اروپا محسوب نمی شود، اما به شهروندان اروپایی اجازه ورود به دانشگاه های این کشور را می دهد. دانشجویان متعلق به اروپا که در کشور سوئیس تحصیل می کنند میبایست نسبت به ثبت اقامت در دفاتر ثبت، در صورت ۱۴ روز اقامت اقدام نمایند و میبایست مدارک ذکر شده در زیر را ارائه دهند :

 • ارائه گذرنامه معتبر
 • ارائه مدارک به دانشگاهی که در آن ثبت نام کرده اند.
 • اثبات تمکین مالی جهت حمایت مالی از خود
 • ارائه آدرس
 • بیمه بهداشت و درمان

هیچ یک از دانشجویان غیراروپایی نیازی به ارائه جزئیات مدارک تحصیلی دانشگاهی که در آن تحصیل می کردند به کشور سوئیس ندارند.

تحصیل در رشته های پزشکی

کشور سوئیس بهترین کیفیت زندگی  را برای شما تضمین می کند، برترین مدارس پزشکی و بالاترین درآمد برای پزشکان در سوئیس در نظر گرفته شده است. اگر چه پذیرش در دانشگاه ها و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس به صورت رقابتی و سخت می باشد، اما امکان پذیرش دانشجویان بین المللی به صورت کمی آسان تر امکان پذیر می باشد. البته این در حالی است که بسیاری از کالج های پزشکی سوئیس مجوز ثبت نام دانشجویان غیر سوئیسی در دانشگاه را ندارند. 

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس

دانشجویانی که پس از یک سال اول تحصیل در آزمون با شکست مواجه می شوند و موفق به قبولی در آزمون پزشکی سوئیس نشوند، می بایست در دوره های تحصیل به زبان فرانسوی نیز شرکت کنند. با توجه به اینکه سوئیس از قدیمی ترین کشورها محسوب می شود اما این بسیار مهم است که افراد نسبت به زبانی که به آن تحصیل می کنند آگاهی کامل داشته باشند، چرا که تسلط به زبان مد نظر، اجباری می باشد.

اگر شما قصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس را دارید، می بایست از گزینه های انتخابی موجود که بر سر راه شما قرار گرفته است آگاهی کافی داشته باشید. تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس با علومی مانند کالبد شناسی و زیست شناسی آغاز می گردد و پس از آن شرکت در دوره های تخصص صورت می گیرد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سوئیس ۷-۵ سال به طول می انجامد که این امر باز هم بستگی به مکان تحصیل و نوع رشته انتخابی شما دارد.

هزینه تحصیل در کالج های های پزشکی سوئیس

هزینه تحصیل در کشور سوئیس نسبت به دیگر کشورهای اروپایی متفاوت می باشد و تفاوت های کمی مابین مبلغ شهریه دانشجویان سوئیسی و دانشجویان بین المللی نیز مشاهده می گردد در حالی که در بسیاری از کشور های اروپایی این مورد غیرعادی به نظر می رسد. پیش بینی می شود، انتظار می رود که شما هر سال حدود ۸۰۰۰ – ۴۰۰۰ فرانک (۵،۲۵۰ – ۲،۶۳۰ پوند ) را برای برنامه های پزشکی خود در نظر بگیرید.

دسته بندی : سوئیس , قاره اروپا
نویسنده : اپلای ریور
تاریخ انتشار : 02 / 02 / 2019
بازدید : 28112 بازدید
لینک کوتاه : https://applyriver.com/?p=492
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
Avatar

اپلای ریور

تیم اپلای ریور با هدف کمک به دانشجویان با استعداد ایرانی که قصد ادامه تحصیل در کشور های خارجی را دارند در زمینه اپلای و پرداخت های ارزی در سال ۱۳۹۷ توسط جمعی از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه های خارج از کشور تاسیس گردید. تمامی اطلاعاتی که تیم ما در اختیار شما عزیزان قرار می دهند بر اساس تجربه ی چند ساله و تحقیق و جست و جوی تک تک اعضای این تیم که هرکدام به طور مستقیم این راه را گذرانده اند و با فراز و نشیب های این مسیر آشنا هستند جمع آوری گردیده است. تیم ما همواره به دنبال گسترش و بهبود خدمات خود در جهت ارتقای کیفیت خدمات به شما عزیزان بوده است.

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سؤال بخش سؤالات متداول را بخوانید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

0