کانال تلگرام سایت صفحه اینستاگرام سایت راهنمای خرید از سایت

تبلیغات متنی

تحصیل در اوکراین

کشور اوکراین

کشور اوکراین بعد از روسیه بزرگترین کشور اروپایی است. تحصیل در اوکراین به یکی از سه زبان انگلیسی، روسی و اوکراینی انجام می شود. نام اوکراین در لیست کشورهایی به چشم می خورد که متقاضیان بین المللی بسیاری برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آنها وجود دارد.

مزایای تحصیل در اوکراین:

 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی در اوکراین وجود دارد. پس مشکل بسیاری از متقاضیانی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند ولی زبان روسی یا اوکراینی نمی دانند حل خواهد شد.
 • متقاضیان می توانند دوره زبان خود را در یک شهر و یا کالج ارزانتر گذرانده و پس از آن وارد دانشگاه موردنظر خود شوند.
 • هیچ کدام از دانشگاه های اوکراین شرط معدل برای ارائه پذیرش به دانشجویان بین المللی ندارند و همچنین نوع دیپلم هم تاثیری در اخذ پذیرش ندارد.
 • ۲۵ دانشگاه اوکراین در لیست دانشگاه های مورد تائید وزارت علوم و تحقیقات فناوری ایران هستند.
 • امکان کار دانشجویی برای دانشجویانی که در پرداخت هزینه های دانشگاه مشکل مالی دارند.
 • اوکراین نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است و در آینده نه چندان دور عضو کشورهای شینگن اتحادیه اروپا می شود.
 • هزینه پایین تحصیل و زندگی

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران

گروه ب – خوب

Karazin Kharkiv National University

Kharkiv National University of Radio Electronics

Kharkiv State Technical University of Construction and Architecture.

Kyiv National University of Construction and Architecture

National Academy of Sciences of Ukraine

National Aerospace University (Kharkiv Aviation Institute)

National Aviation University

National Technical University ‘Kharkiv Polytechnical Institute’

National Technical University of Ukraine (Kiev Polytechnical Institute), Ukraine

National University of Life Science & Environmental Studies (National Agricultural University)

Taras Schevchenko University of Kiev

گروه ج – متوسط

Beketov National University of Urban Economy in Kharkiv

Donetsk National Technical University

Kharkiv State Automobile and Highway Technical University

Kyiv National Linguistics University

Kyiv National University of Design and Technology

Mycola Lysenko Lviv National Music Academy

National Metallurgical Academy of Ukraine در مقطع كارشناسي کليه رشته‌ها، در مقاطع كارشناسي ارشد ودكترا صرفاً رشته‌هاي فني و مهندسي

National P.I Caikovsky Musical Academy 

National University of Shipbuilding ‘Admiral Makarov’ (NUS)    

Odesa National Maritime Academ

Odessa State Academy of Civil Engineering and Architecture صرفاً در رشته‌هاي عمران، ساختمان، معماري و رشته‌هاي مرتبط با آنها    

Sumy State University در مقاطع كارشناسي وكارشناسي ارشد كليه رشته‌ها و در مقطع دكترا صرفاً رشته‌هاي مكانيك، الكترونيك، فيزيك، اقتصاد و مديريت

Uman National University of Horticulture صرفا رشتههای کشاورزی -باغبانی،زراعت،اقتصادکشاورزی ومدیریت مزرعه-ومنابع طبیعی    

Zhytomyr State ‘Ivan Franko’ University صرفاً در رشته‌هاي علوم انساني، علوم پايه و تربيت دبيري   

 

دوره های کارشناسی در اوکراین

با توجه به پایین بودن سطح آموزشی مقطع کارشناسی، تحصیل در اوکراین در مقاطع بالاتر توصیه می شود. مقطع کارشناسی در کشور اوکراین ۴ ساله است افرادی که متقاضی تحصیل در اوکراین و ورود به این مقطع هستند باید مدرک دیپلم را داشته باشند. لازم به ذکر است که دوره ۴ ساله لیسانس در اوکراین به زبان اوکراینی و روسی تدریس می شود و فرد متقاضی تحصیل در اوکراین می بایست مدرک زبان اوکراینی تاپفک را اخذ کند.

با مدرک پیش دانشگاهی ایران نیز می توان برای دوره کارشناسی در اوکراین اقدام کرد. شروع ترم تحصیلی در دانشگاه های اوکراین در سپتامبر و ژانویه است.

 مدارک لازم برای درخواست پذیرش از دانشگاه های اوکراین شامل

 • مدرک دیپلم
 • مدرک پیش دانشگاهی
 • گواهی سلامت پزشکی
 • انگیزه نامه

حق کار حین تحصیل در اوکراین

دانشجویان مقطع کارشناسی در اوکراین مجوز کار ۱۰ ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

دوره های کارشناسی ارشد در اوکراین

هزینه تحصیل در اوکراین پایین می باشد ولی دانشگاه های کشور اوکراین جزء دانشگاه های برتر دنیا به حساب نمی آیند. بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در مقطع دکترا، کشور اوکراین را برای اتمام دوره کارشناسی ارشد خود انتخاب می کنند، زیرا می توانند با تحصیل در کارشناسی ارشد اوکراین شانس خود را جهت اخد بورسیه های تحصیلی در مقطع دکترا افزایش دهند. دوره تحصیلات کارشناسی ارشد اوکراین دو ساله است.

زبان تدریس

دروس دانشگاهی کشور اوکراین به سه زبان اوکراینی، روسی و انگلیسی تدریس می شوند. متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی به زبان روسی و اوکراینی، می بایستی مدارکی دال بر تسلط به این زبان ها به دانشگاه ارائه دهند. در کشور اوکراین کلاس های زبان تاپفک در مدت زمان ۹ ماه برگزار می شود و به عنوان پیش دانشگاهی محسوب می شود. دوره تاپفک به زبان اوکراینی و روسی می باشد که افراد باید در ابتدا یکی از زبان ها را انتخاب نمایند.

متقاضیان می توانند در دانشگاه های انگلیسی زبان نیز تحصیل کنند. افرادی که قصد تحصیل در اوکراین به زبان انگلیسی را دارند می بایست مدرک IELTS 6-6.5 را به دانشگاه مدنظر ارائه دهند.

حق کار حین تحصیل در اوکراین

دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در اوکراین مجوز کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

دکترا در اوکراین

اوکراین همانند سایر کشورهای پیشتاز در بحث آموزش، به دانشجویان مقطع دکترا، توجه ویژه ای دارد و جهت پرداخت مخارج تحصیل آنها، شرایط ویژه ای را در این کشور فراهم آورده است.

تحصیل در مقطع دکترای اوکراین به ۲ صورت تحصیل با بورسیه تحصیلی و تحصیل در شرایطی که دانشجو شهریه را شخصا پرداخت می کند، تفکیک می شود. تحصیل در شرایطی که دانشجو ملزم به پرداخت هزینه در دانشگاه های اوکراین می باشد، همانند اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد کشور اوکراین می باشد. در ادامه شرایط لازم جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا به همراه بورسیه تحصیلی بررسی می شود.

کشور اوکراین برای افرادی که در مقطع دکترا مشغول به تحصیل هستند، حقوق ماهیانه ای به میزان ۲ هزار دلار را مدنظر قرار داده است، پس دانشجویان ایرانی رقابت سختی در راستای اخذ بورسیه دکترا کشور اوکراین را در پیش دارند.

شرایط اخذ بورسیه ی مقطع دکترا در کشور اوکراین:

 1. مدارک کارشناسی و کارشناسی ارشد از دانشگاه های معتبر
 2. مدرک زبان انگلیسی(حداقل آیلتس ۶٫۵)
 3. جلب نظر یک استاد مشاور که تز دکترا متقاضی را پشتبانی نماید.
 4. داشتن تالیفات مختلف از قبیل مقالات بین المللی ، کتاب و …

داشتن هر ۴ مورد و یا تعدادی از آنها، می تواند در راستای افزایش شانس متقاضی جهت اخذ پذیرش نقش بسزایی ایفا نماید.

بسیاری از رشته های مهندسی مقطع دکترا در کشور اوکراین به زبان انگلیسی تدریس می شوند.

حق کار حین تحصیل در اوکراین

دانشجویان مقطع دکترا در اوکراین مجوز کار ۳۰ ساعت در هفته را دارند و میانگین حقوق این افراد بین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار می باشد که مجموع درآمدهای حاصله از کار دانشجویی می تواند هزینه های زندگی و تحصیل فرد را پوشش دهد.

هزینه زندگی در اوکراین

هزینه زندگی در اوکراین برای هر دانشجو با در نظر گرفتن اقامت در خوابگاه حداقل ماهیانه ۳۰۰ دلار می باشد. در صورت زندگی در آپارتمان به صورت مشترک با دانشجویان این هزینه حداقل ماهیانه ۴۰۰ دلار می باشد. در صورت زندگی مستقل نیز این هزینه ماهیانه ۶۰۰ دلار می باشد. شارژ ماهیانه شامل هزینه های آب، برق، گاز، وسایل گرمایی و نظافت عمومی ساختمان (به جز تلفن و اینترنت) بستگی به مساحت آپارتمان دارد و در تابستان بین ۴۰-۲۰ و در زمستان ۵۰-۳۰ دلار می باشد.

شرایط اخذ پذیرش از اوکراین

شش نوع مرکز آموزشی جهت تحصیل در اوکراین وجود دارد که برای صدور مدرک در مقاطع مختلف تحصیلی مجوز رسمی دریافت کرده اند. واحدهای درسی در مقطع کارشناسی و بالاتر توسط مراکزی که بالاترین مجوز رسمی را دارند ارائه می شوند که به عنوان دانشگاه، آکادمی و دانشکده شناخته می شوند. آکادمی ها عمدتا در زمینه فرهنگ، هنر و موسیقی فعالیت می کنند. دانشگاه ها دارای دپارتمان های تخصصی مختلفی هستند. دانشکده ها روی یک شاخه از دانش تمرکز می کنند. مانند: فنی، پزشکی، اقتصادی، هنر، حقوق و …

دانشجویان بین المللی برای تحصیل در اوکراین نیازمند دعوت نامه ای هستند که پذیرش آن ها را توسط یک دانشگاه تایید می کند. برای درخواست دعوت نامه، متقاضیان باید رونوشت گذرنامه، رونوشت آخرین مدرک تحصیلی و فرم درخواست را برای دانشگاه ارسال نمایند. به طور معمول بین ۱۰ تا ۱۵ روز روند اخذ دعوت نامه زمان می برد.

دعوت نامه یک سند رسمی محسوب می شود که به عنوان سند پشتیبانی ویزا شناخته می شود و توسط وزارت آموزش و پرورش و وزارت جوانان و ورزش اوکراین صادر می شود و توسط وزارت امور خارجه اوکراین پردازش شود. در نهایت سفارت اوکراین با استفاده از این دعوت نامه ویزای دانشجویی را صادر می کند. دعوت نامه بین ۹۰ تا ۱۸۰ روز اعتبار دارد.

اخذ پذیرش تحصیل در اوکراین

متقاضیانی که قصد تحصیل در اوکراین را دارند باید شرایط زیر را داشته باشند.

 • مدرک دیپلم: نوع دیپلم تاثیری در پذیرش ندارد
 • گذرنامه با حداقل یک سال اعتبار
 • حداقل سن پذیرش ۱۷ سال و حداکثر ۳۷ سال می باشد، افراد بالای ۳۱ سال برای پذیرش نیاز به مدرک فوق دیپلم یا کارشناسی دارند.

ویزای دانشجویی اوکراین

مدارک مود نیاز جهت اخذ ویزای دانشجویی اوکراین

 1. اصل پذیرش تحصیلی از دانشگاههای اوکراین
 2. ترجمه اصل مدرک دیپلم به زبان روسی به همراه ریزنمرات
 3. ترجمه اصل مدرک پیش دانشگاهی به زبان روسی به همراه ریزنمرات
 4. ترجمه شناسنامه به زبان روسی
 5. اصل گذرنامه با حداقل اعتبار یکسال به همراه ترجمه صفحه اول
 6. آزمایش ایذر و هپاتیت با اعتبار حداقل ۲ ماه
 7. ترجمه گواهی سلامت به زبان روسی
 8. مانده حساب بانکی به مبلغ ۲۰ میلیون با حداقل اعتبار ۲ ماه
 9. شش قطعه عکس ۳ در ۴
 10. شش قطعه عکس ۴ در ۶
 11. فرم پر شده سفارت اوکراین جهت ویزا

تحصیل در رشته های پزشکی

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین از مشهورترین مقاصد برای دانشجویان پزشکی بین المللی، در سراسر جهان می باشد. بسیاری از دانشگاه های پزشکی اوکراین رشته های پزشکی مانند: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی و… را به زبان انگلیسی در اختیار افراد می دهند.

شرایط اعزام دانشجو و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

در سال های اخیر دانشگاه های اوکراین در میان دانشجویان بین المللی بسیار مشهور شده است و از محبوبیت خاصی برخوردار شده اند. البته شایان توجه است که بعد از عدم تایید دانشگاه های پزشکی اوکراین از نظر وزارت بهداشت و درمان ایران، بیشتر درخواست ها به سمت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در دیگر کشورها معطوف شد. البته مدرک ارائه شده به دانشجویان در اغلب کشورهای آسیایی، آفریقایی و WHO (سازمان سلامت جهانی) شناخته  شده می باشد. ناگفته نماند که مدارک پزشکی در اوکراین در کشورهای اروپایی شناخته شده نیستند.

پس از تکمیل دوره های پزشکی، به دانشجویان کارشناسی ارشد فرصت تحصیل دوره های تخصصی بالینی (تخصص) و تحقیق روی پروژه ها طی ۳ تا ۶ سال جهت اخذ مدرک پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی یا دکترای تخصصی تحت نظارت و راهنمایی اساتید مجرب داده می شود.

مزایای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین

 • فرایند ساده درخواست و اخذ پذیرش از دانشگاه های پزشکی اوکراین
 • امکان تحصیل به زبان انگلیسی و در برخی موارد حتی بدون مدرک زبان وجود دارد
 • شهریه و هزینه زندگی دانشجویی پایین در اوکراین
 • وجود فرهنگ غنی، پیشرفت زندگی دانشجویی
 • ارائه برنامه های آموزشی با کیفیت بالا
 • شرایط راحت اخذ ویزای تحصیلی اوکراین

دانشگاه های پزشکی اوکراین

بسیاری از دانشگاه های پزشکی اوکراین، رشته هایی به زبان انگلیسی، روسی و اوکراینی در اختیار افراد قرار می دهند. دانشجویان بین المللی که قصد تحصیل به زبان روشی یا اوکراینی را دارند در وهله اول باید یک سال در کلاس های روسی شرکت کنند.

هزینه و شهریه دانشگاه های پزشکی اوکراین

شهریه دانشگاه ها جهت تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در اوکراین نسبت به دیگر دانشگاه ها متفاوت می باشد:

 • گرایشپزشکی به زبان انگلیسی در اوکراین ۳۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
 • گرایش پزشکی به زبان اوکراینی یا روسی ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار
 • گرایشدندانپزشکی به زبان انگلیسی ۳۶۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار
 • گرایش دندانپزشکی به زبان اوکراینی یا روسی ۲۵۰۰ تا ۳۴۰۰ دلار
 • گرایشداروسازی اوکراین به زبان انگلیسی ۲۸۰۰ تا ۳۵۰۰ دلار
 • گرایش داروسازی به زبان اوکراینی یا روسی ۲۳۰۰ تا ۳۰۰۰ دلار
دسته بندی : اوکراین , قاره اروپا
نویسنده : اپلای ریور
تاریخ انتشار : 31 / 01 / 2019
بازدید : 6622 بازدید
لینک کوتاه : https://applyriver.com/?p=441
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
Avatar

اپلای ریور

تیم اپلای ریور با هدف کمک به دانشجویان با استعداد ایرانی که قصد ادامه تحصیل در کشور های خارجی را دارند در زمینه اپلای و پرداخت های ارزی در سال ۱۳۹۷ توسط جمعی از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه های خارج از کشور تاسیس گردید. تمامی اطلاعاتی که تیم ما در اختیار شما عزیزان قرار می دهند بر اساس تجربه ی چند ساله و تحقیق و جست و جوی تک تک اعضای این تیم که هرکدام به طور مستقیم این راه را گذرانده اند و با فراز و نشیب های این مسیر آشنا هستند جمع آوری گردیده است. تیم ما همواره به دنبال گسترش و بهبود خدمات خود در جهت ارتقای کیفیت خدمات به شما عزیزان بوده است.

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سؤال بخش سؤالات متداول را بخوانید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

0