کانال تلگرام سایت صفحه اینستاگرام سایت راهنمای خرید از سایت

تبلیغات متنی

تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا

کشور کانادا

برای کسانی که به دنبال تحصیل در بهترین دانشگاه های دنیا در یکی از پیشرفته ترین کشورها هستند، تحصیل در کانادا می تواند مدنظر باشد. هم اکنون ۱۳۰۰۰۰ دانشجوی بین المللی مشغول تحصیل در کانادا می باشند. با در نظر گرفتن سطح کیفی دانشگاه های کشور کانادا و همچنین استانداردهای مطلوب زندگی در این کشور، جای تعجب نیست که سالانه بر تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور افزوده می شود.

کشور کانادا دارای ۲۶ دانشگاه در رنکینگ های برتر است که از این تعداد ۳ دانشگاه معمولا در لیست ۵۰ دانشگاه برتر دنیا و ۱۰ دانشگاه در لیست ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا قرار می گیرند.

 طول دوره کارشناسی در کشور کانادا بسته به دانشگاه محل تحصیل ۳ تا ۴ سال می باشد و در کارشناسی ارشد بین ۱ تا ۳ سال بسته به رشته تحصیلی، زمان می برد. مراکز آموزشی در کانادا عبارتند از:

 • کالج ها
 • دانشگاه ها ( با ارائه دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد و همچنین دوره های تحقیقاتی)
 • مدارس فنی، هنر و علمی کاربردی ( با صدور مدارک دیپلم و لیسانس و گواهینامه فنی)

دانشگاه های کانادا توسط دولت محلی اداره می شوند و در انجام امور مربوط به نحوه آموزش تفاوت هایی وجود دارد.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران

گروه الف – ممتاز

Dalhousie University

Laval University

Montréal School of Higher Commercial Studies (HEC Montréal)

McGill University

McMaster University

Queen’s University

Simon Fraser University

Université de Montreal

Université de Montreal Ecole Polytechnique

University of Alberta

University of British Columbia

University of Calgary

University of Guelph        صرفاً در رشته های کشاورزی و دامپروری 

University of Ottawa 

University of Toronto

University of Victoria 

University of Waterloo

گروه ب – خوب

Carleton University

Concordia University

Ecole de Technologie Supérieure, University of Quebec

Ryerson University

The University of Western Ontario

Université du Québec à Montréal

University of Northern British Colombia

Université du Québec à Québec 

University of Guelph

University of Manitoba   

University of Saskatchewan

York University

University of New Brunswick

University of Regina

Memorial University of Newfoundland

National Institute Scientific Research, University of Quebec

University of Windsor

گروه ج – متوسط

Acadia University

Augustana University College

Bishops University

Brandon University

Brock University

Cape Breton University (CBU)

Lakehead University

Laurentian University

Mount Allison University

Mount Saint Vincent University

Mount Royal University

National School of Public Administration, University of Quebec

Nipissing University

Nova Scotia Agricultural College

Universite Saint – Anne

Saint Paul University

Saint Marys University

St. Francis Xavier University

The Kings University College

The University of Lethbridge

The University of St. Jeromes College

The University of Winnipeg

Trent University

Trinity Western  University

Universite de Moncton

University of Prince Edward Island

University of Ontario Institute of Technology

University of Quebec at Chicoutimi

University of Quebec at Hull

University of Quebec at Rimouski

University of Quebec at Trois – Rivieres

University of Quebec, Abitibi – Temiscamingue

University of Sherbrooke

University of St. Michaels College

University of Sudbury

University of Trinity College

University College of Saint – Boniface

Wilfrid Laurier University

کارشناسی در کانادا

مدارک تحصیلی در مقطع کارشناسی در بیشتر دانشگاه های کانادا و آمریکا، مورد تایید سایر کشورها می باشند. شرایط گرفتن پذیرش و سیستم آموزشی در دانشگاه های آمریکا و کانادا بسیار نزدیک به هم می باشد. متقاضیان برای تحصیل در مقطع کارشناسی باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی با حداقل معدل ۱۴ یا بالاتر داشته باشند. آن دسته از کسانی که دوره پیش دانشگاهی را تمام نکرده اند، ممکن است بتوانند در مقطع کارشناسی پذیرش بگیرند با این شرط که تعدادی از دروس اصلی دوره پیش دانشگاهی را قبل از شروع دوره کارشناسی بگذرانند.

برای پذیرش در برخی از رشته ها مانند Mechanical Engineering حداقل معدل ۱۵ نیاز است. برای اخذ پذیرش غیر شرطی در مقطع کارشناسی (Unconditional Admission) داشتن یکی از مدرک زبان انگلیسی زیر ضروری می باشد:

 • مدرک دیپلم با حداقل ۳ سال تحصیل و با معدل حداقل ۱۵
 • انگیزه نامه
 • مدارک زبان انگلیسی (IELTS, 6.5) و یا (TOEFL, iBT: 80; CBT: 220; PBT: 550)

در برخی از دانشگاه ها، اگر متقاضی دارای تمامی شرایط لازم را برای اخذ پذیرش دارا باشد و یکی از مدارک زبان بالا با نمره پایین تر از حدنصاب داشته باشد، می تواند همچنان پذیرش غیر مشروط گرفته اما باید یک ترم زبان بگذراند.

اما اگر متقاضی دارای هیچ گونه مدرک زبان نباشد، می بایست پذیرش مشروط ( Admission Conditional) گرفته و ابتدا دوره های زبان دانشگاه را بگذراند. طول این دوره زبان وابسته به سطح زبان متقاضی می باشد و ممکن است بین یک تا دو ترم تحصیلی زمان ببرد.

دوره های کارشناسی ارشد در کانادا

پس از بررسی وضعیت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی و نکاتی که در این زمینه بیان شد، در ادامه به تحصیل در مقطع تحصیلی کارشناسی ارشد پرداخته می شود.

جدای از بحث ادامه تحصیل در کالج و فواید شغلی آن، اگر بنا باشد برای دریافت یک مدرک تحصیلی دانشگاهی دیگر اقدام شود آن مقطع، دوره کارشناسی ارشد خواهد بود. زیرا با بهبود شرایط کاریابی توسط این مدرک تحصیلی، احتمال یافتن کار مرتبط برای متقاضی بالا می رود.

همانطور که گفته شد در کانادا تحصیلات عالی به سه بخش مختلف کالج، دانشگاه و مدارس فارغ التحصیلی تقسیم بندی می شوند. دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در دوره کارشناسی ارشد را دارند باید در دانشگاه یا مدارس فارغ التحصیلی ثبت نام نمایند. لازم بذکر است با ثبت نام در کالج نمی توان وارد دوره ارشد شد.

انجمن های CAGS و ACES شورای اداره کننده دوره های ارشد هستند. این دو انجمن ۴۴ دانشگاه، ۳ آژانس تحقیقاتی فدرال، ۲ مدرسه فارغ التحصیلی در سطح ملی را در برمی گیرند.

مدارس فارغ التحصیلی و آژانس های تحقیقاتی قسمتی از هزینه های دانشجویان خارجی را تحت عنوان بورسیه برای راهیابی آنها به دوره ارشد تامین می کنند. همچنین در روند انجام پروژه های تحقیقاتی حمایت های لازم را از دانشجویان به عمل می آورند.

معیارهای ورود به دوره ارشد

 • برای ورود به دوره ارشد دانشجو می بایست مدرک کارشناسی مرتبط را با معدل بالای (B+) اخذ کرده باشد.
 • دریافت نامه تاییدیه از دانشگاه قبلی با ذکر مهارت های دانشجو مورد نیاز است. حتی ممکن است در برخی شرایط دانشگاه یک پیشنهاد تحقیقاتی از دانشجو طلب نماید.
 • دانشجویانی که زبان انگلیسی زبان اولشان نیست، باید آزمون مرتبط با مهارت زبان انگلیسی را با موفقت گذرانده باشند.

مقررات دوره کارشناسی ارشد

 • این دوره در کانادا به طور معمول یک یا دو ساله است، ولی دوره های تکمیلی حرفه ای ممکن است تا سه سال به طول انجامند. لازم به توضیح است که دوره های ارشد ترکیبی از آموزش تئوری و کار عملی در قالب پروژه های تحقیقاتی می باشند که این موضوع تلاش بسیار را از سوی دانشجو طلب می کند.
 • دانشجویان در آخر دوره باید پایان نامه ای در زمینه تحقیقاتی خود آماده و از آن دفاع نمایند.
 • فارغ التحصیلان این مقطع می توانند مستقیما وارد مقطع دکترا شوند، این دسته از دانشجویانی واجد شرایط برای دریافت بورسیه وابسته به دانشگاه مورد نظر هستند.

دکترا در کانادا

استقبال دانشجویان بین المللی از تحصیل در مقطع دکتری در کشور کانادا روز به روز در حال افزایش است. کیفیت آموزش بالا، هزینه های نسبتا پایین و امکانات مدرن، کانادا را تبدیل به یکی از کشورهای مناسب جهت تحصیل در مقطع دکترا کرده است. دولت این کشور نیز به خوبی از اهمیت جذب دانشجو در این مقطع مطلع است، به همین دلیل بورسیه های بسیاری برای دانشجویان این مقطع تحصیلی درنظر گرفته است.

دوره های دکترا در دانشگاه های کانادا

روند پذیرش

دانشجویان مقطع دکترا مانند دانشجویان سایر مقاطع تحصیلی ملزم به رعایت استانداردهای لازم جهت اخذ پذیرش هستند.

متقاضی مقطع دکترا باید مدرک کارشناسی ارشد، ریزنمرات این مقطع و مهارت های تحقیقاتی خود را ارائه نماید.

همچنین ارائه پیشنهاد تحقیقاتی، نمرات دانشگاهی و آکادمیک بالا، نامه رفرنس، نمونه مقاله و نمره  GRE برای ورود به این مقطع الزامی می باشد. علاوه بر این موارد متقاضی باید در زمینه رشته تخصصی خود نمرات ممتاز کسب کرده باشد.

دانشگاه های انگلیسی و فرانسوی زبان هرکدام خواستار نمره قبولی در آزمون زبان موردنظر خود هستند.

یکی از بزرگترین مزایای تحصیل این مقطع در کانادا انعطاف دوره های آموزشی می باشد. به طوریکه در برخی موارد امکان ورود مستقیم از مقطع کارشناسی به دوره دکترا وجود دارد.

جزئیات دوره های آموزشی

دوره های PhD عموما بین ۴ تا ۶ سال و حداکثر ۷ سال به طول می انجامند. طبق قانون دو سال اول برای گذراندن دوره های تئوری کلاسی صرف می شود. سپس با گذراندن آزمون های پایان ترم این دوره دانشجو رسما وارد مقطع PhD می شود. ۲ تا ۴ سال بعدی صرف پروژه های تحقیقاتی می شود که بیشترین زمان را از دانشجویان می گیرد. در انتها نیز ارائه رساله دکترا الزامی می باشد. رساله دکترا برخی اوقات باید با استادان و دانشجویان دیگر دانشگاه ها به بحث گذاشته شود و دانشجو می بایست از موضوع تحقیقاتی خود دفاع نماید و در صورت موفقیت مدرک دکترا به دانشجو اعطا می شود.

کمک های مالی

 تقریبا تمام دانشجویان دکترا در مشاغلی داخل یا خارج از دانشگاه مشغول به کار هستند. اما سازمان ها و دانشگاه های معدودی در کانادا هستند که اجازه بیش از ۱۰ ساعت کار را به دانشجویان نمی دهند.

تامین بخشی از هزینه های این مقطع می تواند به صورت یک جایزه باشد که ممکن است تا چهار سال اول هزینه شهریه را تامین نماید.

علاوه بر این درآمدها دانشجویان دوره دکترا می توانند تحت نظارت دانشکده و گروه آموزشی خود مشغول تدریس شوند تا بتوانند از این طریق بخشی از هزینه های خود را تامین نمایند. لازم به توضیح است که در کانادا دانشگاه های معدودی دانشجویان را به طور کامل بورسیه می کنند.

در صورت تعویق پرداخت شهریه تحت شرایط خاص، دانشگاه برای کمک به دانشجو تمهیداتی همانند تمدید مهلت پرداخت را درنظر می گیرد.

هزینه زندگی

هزینه های زندگی در کشور کانادا در شهرها و ایالت های مختلف، متفاوت است. اما مجموعا هزینه ها برابر با عموم هزینه ها در کشورهای توسعه یافته است.
بخش عمده هزینه ای که دانشجویان خارجی در کانادا باید متقبل شوند هزینه مسکن، خوراک و حمل و نقل می باشد. همانطور که بارها گفته شد با توجه به شهر یا استان محل زندگی، این هزینه ها متفاوت هستند و گزینه های مختلفی پیش روی دانشجویان قرار دارد. خوراک به طور کلی از اروپا ارزان تر است، مخصوصا اگر مناطق حومه ای جهت زندگی انتخاب شود. برای حمل و نقل عمومی نیز بلیط های ماهانه با قیمت ۷۵ تا ۱۲۰ دلار در اختیار مسافران می باشد. تهیه بلیط اتوبوس با تخفیف دانشجویی نیز امکان پذیر است.

شرایط اخذ پذیرش کانادا

در قسمت های قبلی توضیحات کامل جهت اخذ پذیرش در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه شد. در ادامه بیشتر در مورد دریافت بورسیه تحصیلی توضیحاتی ارائه می شود.

جهت استفاده از بورسیه تحصیلی کشور کانادا متقاضیان باید این نکته را واقف باشند که بسیاری از دانشگاه های این کشور برنامه های فاند، کمک تحصیلی و بورس برای دانشجویان خارجی دارند (Scholarships, grants, bursaries).

مدل های مختلف بورسیه تحصیلی در کشور کانادا بر اساس شرایط درسی و تحصیلی متقاضی بوده و توسط منابع دولتی، شرکت های خصوصی یا دانشگاه ها ارائه می شوند و به این نوع اسکولارشیپ ها اصطلاحا فلوشیپ هم گفته می شود. برای دریافت این نوع بورسیه تحصیلی، متقاضی باید دارای صلاحیت های علمی همانند معدل بالا، مقاله و گاها نمره زبان انگلیسی یا GRE مناسب باشد.

Grants و bursaries مربوط به مواقعی هستند که دانشجو نیاز مالی داشته باشد و از منبعی به آنها کمک می شود. در این گونه موارد دیگر صلاحیت های علمی دانشجو مد نظر نمی باشد. این نوع کمک هزینه ها به ندرت برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته می شود.

نکته حائز اهمیت این است که هر سه نوع فاند تحصیلی در کانادا که در بالا بیان شد، نیاز به باز پس دادن ندارند.

انواع فاند تحصیلی در کانادا

بورسیه های کشور مبدا

کمک هزینه تدریس TA Teaching Assisstantship

فاند تحقیقاتی Reasearch Assisstantship RA

بورسیه دانشگاهی برای دوره های مستر و دکتری Bursaries

بورسیه خارج ازدانشگاه مانند (Vanier Canada Graduate Scholarships): این بورس تحصیلی سالانه به ۵۰۰ دانشجوی کانادایی یا بین المللی به مبلغ ۵۰ هزار دلار اعطا می شود و فقط مربوط به دوره دکتری است.

Trudeau Foundation Doctoral Scholarships: این بورس تحصیلی سالیانه به ۱۵ متقاضی دوره دکترا اعطا می شود و مبلغ کل آن ۶۰ هزار دلار است.

Banting Postdoctoral Fellowships: این بورس تحصیلی نیز نوعی فلوشیپ بوده و سالانه ۷۰ هزار دلار می باشد که به ۷۰ دانشجوی دوره های پست دکتری در مدت دو سال اعطا می شود.

Canadian Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Scholarships: این بورس کمک هزینه تحصیل برای دانشجویان حوزه Commonwealth است که نوآور هستند و به مدت دو سال پرداخت می شود.

Foreign Affairs, Trade, and Development Canada (DFATD)’s International Scholarships Program: این بورسیه نیز سالیانه به ۹۰۰ متقاضی اعطا می شود.

ویزای دانشجویی کانادا

كليه متقاضیانی که مايل به تحصیل در كانادا هستند بايد قبل از آمدن به کشور كانادا ويزاي دانشجوئي خود را اخذ كنند. اين امر شامل حال اتباع آمريكا، دارندگان كارت سبز آمريكا، اتباع اروپا و غيره نیز مي‌شود.

پس از اینکه نامه پذيرش (اعلاميه مربوط به پذيرش در يكي از مراكز آموزشي كانادا) به دست متقاضی رسيد بايد به سفارت كانادا نامه نوشته و تقاضاي اخذ ويزاي دانشجوئي كند (ساپورت مالي، نداشتن منع ورود مثل امنيتي يا پزشكي در زمان مراجعه به سفارت الزامي است). پس از طی مراحل اداری دفتر دانشجوئي سفارت كانادا در تهران نامه‌اي مبني بر موافقت با درخواست صدور ويزاي دانشجوئي صادر می کند. اين نامه به همراه نامه پذيرش در فرودگاه يا بندر ورودي به كانادا به مسئول ويزا ارائه مي‌شود. مأمور ويزا در كانادا سند اصلي (ويزاي دانشجوئي) را صادر مي‌كند. اين نامه و پاسپورت همواره باید همراه دانشجو باشد. توصيه مي‌شود كه از اين نامه و پاسپورت رونوشت تهیه شود.

ويزاي دانشجویي براي دوره‌هاي زبان (بيش از ۳ ماه)، دوره های دبستان، دبيرستان، كالج، دانشگاه ها و يا هر آموزشگاه حرفه‌اي كه مدرك معتبر صادر مي‌كند مورد نياز خواهد بود. اگر چنانچه متقاضی فقط قصد گذراندن دوره ۱۲ هفته‌اي زبان در كانادا را داشته باشد فقط به ويزاي توريستي احتياج خواهد داشت. اجازه يا ويزاي دانشجویي به طور معمول براي مدت تحصيلات در كانادا صادر مي‌شود ولي بعضي وقت‌ها بر مبناي سالانه صادر مي‌شود. اين ويزا قابل تمدید بوده و مي‌بایست فرم تقاضاي مربوطه از دفتر خدمات براي دانشجويان خارجي در دانشگاه يا كالج مربوطه اخذ شود. همچنین بايد براي تمديد ويزاي دانشجوئي حداقل ۲ ماه قبل از انقضاء تاريخ ويزا اقدام شود.

برخی ایالتها در کشور کانادا نظیر بریتیش کلمبیا و آلبرتا، دانشجویان بین المللی را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار می دهند. برخی نظیر کبک، اسکاتیا و انتاریو، این دانشجویان را تحت پوشش مراقبت های بهداشتی قرار نمی دهند و دانشجوبان ملزم به استفاده از شرکتهای بیمه خصوصی هستند. دانشجویان بین المللی دانشگاههای انتاریو به غیر از دانشگاه وینزور باید در طرح بیمه سلامتی دانشگاه (UHIP) ثبت نام نمایند.

در حال حاضر ويزاي دانشجویي اين امكان را ميدهد كه دانشجو به صورت پاره‌وقت در داخل دانشگاه كار كند. قوانين جديد اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته در خارج از دانشگاه را به دانشجويان مي‌دهد و البته اين امر بعد از گذراندن سال اول در دانشگاه مي‌باشد. در خلال تحصيلات نیز مي‌توان بصورت تمام وقت كار كرد و اين شامل تابستان نيز مي‌شود. پولي كه از اين طریق بدست می آید خيلي محدود مي‌باشد (حدوداً ساعتي ۶ تا ۷ دلار كانادا). اگر بعد از اتمام تحصيلات دانشجو بتواند كاري در ارتباط با رشته تحصيلي خود پيدا كند و ويزاي خود را تمديد نمايد، آنوقت مي‌تواند براي ۱سال در كانادا به اشتغال بپردازد.

تحصیل در رشته های پزشکی

بعد از مقطع لیسانس ۳ تا ۴ ساله (علوم پايه) يك دوره ۴ ساله (دوره باليني) بايد گذرانده شود که در مجموع طول دوره ۷ الي ۸ سال می باشد. بيشتر دانشكده‌هاي پزشكي کانادا نياز به امتحان MCAT و انجام مصاحبه حضوري دارند.

در کشور كانادا دوره ماقبل پزشكي وجود ندارد و بيشتر دانشجويان پس از اتمام دوره ليسانس (علوم پايه) به طور مستقیم وارد دانشكده پزشكي مي‌شوند. تحصیلات پزشكي يك دوره بسیار رقابتي مي‌باشد و تنها دانشجويان بین المللی كه داراي صلاحيت‌هاي علمي بالائي باشند براي وارد شدن به دانشكده پزشكي پذيرفته مي‌شوند (تنها ۹درصد كل متقاضيان را شامل مي‌شود).

اولین مدرک کاری پزشکی در کشور کانادا MD نام دارد. دوره رزیدنتی را Post-MD می نامند. امکان تحصیل در دوره پزشکی در این کشور به دو حالت وجود دارد.

 1. متقاضی دارای مدرک لیسانس ساینس (لیسانس شیمی، لیسانس زیست و رشته های مرتبط) باشد.
 2. متقاضی پس از دوره پیش دانشگاهی مستقیم قصد ورود به دوره پزشکی در کانادا را داشته باشد.

با توجه به اینکه ظرفیت دانشگاه ها توسط دولت کانادا تعیین می شود، در هر دو حالت شانس متقاضیان پایین است و فقط ۱۵ درصد متقاضیان پذیرفته می شوند و از این تعداد بیش از ۸۰ درصد آنها دانشجویان سیتیزن یا مقیم کانادا هستند. ۱۷ دانشگاه در این کشور دوره های پزشکی (شامل داروسازی و دندانپزشکی) را ارایه می کنند. گذراندن آزمون ام کت MCAT (Medical College Admission Test) یکی از پیش شرط های ورود به دوره پزشکی در کانادا می باشد.

دندانپزشکی در کانادا

به طور کلی متقاضی دوره دندانپزشکی در کانادا، برای ورود به این دوره ها باید دوره لیسانس ۱ تا ۳ ساله را گذرانده باشد و همچنین در آزمون ورودی دندانپزشکی (آزمونDental Aptitude Test DAT) قبول شوند تا بتواند در یکی از دوره های زیر وارد شوند.

 1. (DMD) (Doctor of Dental Medicine)
 2. (DDS) (Doctor of Dental Surgery)

برای ورود به مقطع فوق لیسانس دندانپزشکی در کشور کانادا باید متقاضی دارای مدرک DDS یا DMD باشد و برای ورود به دوره دکترای دندانپزشکی باید دارای مستر دندانپزشکی باشد.

تحصیل در رشته های حقوق

تحصیل رشته حقوق در کانادا مانند بسیاری از کشورها سیستم منحصر به خود را دارد. برای تحصیل در این رشته متقاضی باید دارای دیپلم دبیرستان باشد. بیشتر متقاضیان حقوق پیش از ورود به این رشته در کانادا، دوره کارشناسی در رشته دیگری را می گذرانند. برای ورود به دانشگاه های کشور کانادا در رشته حقوق باید آزمون LSAT را گذراند. حداقل نمره مورد قبول ۱۵۰ بوده و این آزمون ۴ بار در سال برگزار می شود. در زیر مراحل تحصیلی و کاری این رشته در کانادا را به طور خلاصه شرح می دهیم. اگر متقاضی قصد دارد به عنوان وکیل در کانادا فعالیت کند، باید این پروسه را سپری کند.

 • گذراندن دوره لیسانس حقوق L.B (JD): این دوره به طور معمول سه تا چهار سال طول می کشد. ۲۵ دانشگاه در کشور کانادا دوره حقوق را ارائه می کنند. ۶ دانشگاه در انتاریو هستند.
 • داشتن نمره LSAT و لیسانس (در هر رشته ای) برای دریافت ادمیشن بسیار مهم هست.
 • تحصیل در دوره فوق لیسانس حقوق (The Master of Laws)LLM : ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس حقوق در کانادا معمولا یک تا دو سال می باشد و ورود به آن بسیار رقابتی است. دوره فوق لیسانس میتواند با تز یا بدون تز باشد. همچنین دوره های یک ساله صرفا کاری نیز در فوق لیسانس ارائه می شود و هدف آنها تعلیم گرایش مشخصی از حقوق میباشد.
 • تحصیل در دوره دکتری حقوق (The Doctor of Juridical Science)SJD : ادامه تحصیل در دکترای حقوق در کانادا سه ساله بوده و بیشتر برای متقاضیانی مطلوب است که هدف تدریس در دانشگاه را دارند.

وکالت در کانادا

 1. گذراندن حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی یا کالج بعد از دیپلم دبیرستان. این دوره می تواند در هر رشته ای باشد و هیچ محدودیتی ندارد.
 2. شرکت در آزمون LSAT
 3. گذراندن دوره لیسانس حقوق در کاناداL.B یا همان JD
 4. یک سال دوره کاروزی را زیر نظر وکیل (Articling). در استان انتاریو به جای آرتیکل دوره Law Practice Program (LPP) که در دانشگاه رایرسون و دانشگاه اتاوا برگزار می شود
 5. متقاضی در هر استانی که قصد فعالیت دارد باید در آزمون بار Bar شرکت کند و قبول شود.

آب و هوای کانادا

آب و هواي كانادا بسته به مناطق مختلف بسیار متفاوت است به طوری که منطقه به منطقه و فصل به فصل با يكديگر فرق دارد. در شمال كانادا تنها براي چند ماه هوا به بالاي صفر درجه مي‌رسد و بيشتر مردم كانادا در مرزهاي جنوبي كشور زندگي مي‌كنند. در اين مناطق فصل بهار معتدل، تابستانها گرم و پائيز دلپذير است كه حداقل ۷ ماه از سال را شامل مي‌شود. البته بدن انسان به راحتي با هرگونه آب و هوا خود را تطبيق خواهد داد همچنین كليه ساختمان‌ها و وسايل حمل و نقل از سيستم‌هاي گرمایشی مناسب برخوردار مي‌باشند.

ساحل غربي ـ بريتيش كلمبیا

می توان گفت ساحل بريتيش كلمبيا از بهترين آب و هوا در كانادا برخوردار است. همچنین شهرهاي پرجمعيت كانادا يعني ونكوور و ويكتوريا از تابستانهاي خشك و معتدل و زمستانهاي باراني برخوردار مي‌باشند. حتی برف نیز به ندرت در اين نواحي مي‌بارد.

فلات چمنزار Manitoba , Saskatchewan – Alberta

فلات چمنزار كانادا از كوه هاي راكي به درياچه بزرگ (Great lakes) امتداد پيدا مي‌كند. در منطقه زمستان هاي سرد و تابستان‌هاي گرم متداول مي باشد. باران هاي بهاره و پائيز خشك باعث مي‌شود تا شرايطی فراهم شود كه فلات چمنزار را به يكي از نواحي حاصلخيز براي رشد غلات جهان تبدیل کند.

كبك و اونتاريو

شمال اونتاريو، مونترال و اوتاوا هوایي مشابه فلات چمنزار دارند. بيش از نيمي از جمعيت كانادا نزديك به Great lakes يا در حاشیه رودخانه سنت‌لورنس زندگي مي‌كنند. در جنوب اونتاريو تابستان ها طولانی تر از مناطق ديگر كانادا مي‌باشد. در فصل پائيز روزها آفتابي و مطلوب مي‌باشد و شب‌ها خنك مي‌باشد.

كانادا حوزه آتلانتيك  New Foundcand، Prince Edward Island، New Brunswick  و Nova Scotia

آب و هواي استان‌هاي مذکور در ساحل شرقي به واسطه اقيانوس اطلس معتدل مي‌باشد. اقيانوس اطلس معمولا به اندازه اقيانوس پاسيفيك گرم نمي‌باشد كه اين موضوع باعث مي‌شود استان‌هاي آتلانتيك به گرمي بريتيش كلمبيا نباشد اما به اندازه نواحي داخلي كانادا سرد يا خيلي گرم نمي‌شود. در فصل زمستان برف و باران مي‌بارد و تابستان ها گرمایي مطلوب دارد كه معمولا خيلي گرم نمي‌شوند.

دسته بندی : قاره آمریکا , کانادا
نویسنده : اپلای ریور
تاریخ انتشار : 28 / 01 / 2019
بازدید : 2605 بازدید
لینک کوتاه : https://applyriver.com/?p=193
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
Avatar

اپلای ریور

مطالب مرتبط ...

مشاهده وبلاگ

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سؤال بخش سؤالات متداول را بخوانید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

0