کانال تلگرام سایت صفحه اینستاگرام سایت راهنمای خرید از سایت

تبلیغات متنی

تحصیل در نروژ

کشور نروژ

نروژ کشوری پادشاهی با وسعت زیاد اما جمعیت کم در شمال اروپا و در منطقه اسکاندیناوی جای گرفته است. این کشور دارای منابع عظیم نفت و گاز است و دومین صادر کننده محصولات آبزی (از لحاظ ارزش) در دنیا می‌باشد. نروژ بعد از جنگ جهانی دوم رشد اقتصادی فزاینده ای داشته و اکنون جزو ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب می شود. نروژ از لحاظ شاخص توسعه انسانی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۶ و همچنين مجددا از ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ همواره در رتبه نخست دنیا قرار داشته است. شهر اسلو پایتخت این کشور و برگن دومین شهر بزرگ نروژ می باشد. زبان رسمی این کشور نروژی است.

تحصیل در نروژ و در سیستم آموزشی آن بسیار پیشرفته و کارامد می باشد. این کشور از سال ۲۰۰۳ با اجرای سیستم Bologna process از جمله کشورهای پیشرو در پیشبرد این طرح در اروپا بوده است.

آموزش عالی در نروژ شامل دوره لیسانس (۳ سال)، فوق لیسانس (۲ سال) و دکترا (۴ سال) می‌باشد. تحصیل در نروژ رایگان است و در حال حاضر حدود ۱۲۰۰۰ دانشجوی بین المللی در نروژ مشغول تحصیل هستند. ۲۰۰ رشته در مقطع فوق لیسانس به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های این کشور تدریس می‌شود.

دانشگاه های مورد تأیید وزارت علوم ایران

گروه الف – ممتاز

Norwegian University of Life Sciences

The Norwegian University of Science & Technology (NTNU)

The University of Agder

The University of Bergen   

The University of Oslo

The University of Stavanger

The University of Tromsø – The Arctic University of Norway

گروه ب – خوب

BI Handelshoyskolen

Det teologiske Menighetsfakultet (Theology)

Fine Art in Oslo

GUC-Hogskolen I Gjovik

KHiB-Kunsthogskolen I Bergen

Molde university College-Academic Science in Logistics

Narvik University College 

Norges musikkhogskole

Norwegian School of Economics and Business administration (NHH)       

Norwegian School of Sport Sciences (NIH)                               

Oslo and Akershus University College of  Applied Sciences

Oslo National Academy of the Arts (KHIO)  صرفاً در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و در رشته های هنر و وابسته به آن

The Oslo School   Architecture and Design  

University College of Southeast Norway  (.تشکیل شده است Buskerud and Vestfold University College و Telemark University College از ادغام دو دانشگاه)

University of Nordland

گروه ج – متوسط

Aalesund University College

Archive Academy, Oslo      صرفاً در مقطع کارشناسی و چنانچه تاریخ شروع دوره بعد از ژانویه ۲۰۱۹ باشد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل ارزشیابی است

Campus Kristiania School, Oslo    صرفاً در مقطع کارشناسی و چنانچه تاریخ شروع دوره بعد از ژانویه ۲۰۱۹ باشد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل ارزشیابی است

Diakonhjemmet University College, Oslo    صرفاً در مقطع کارشناسی 

Harstad University College

Hogskolen I Nesna

Inland Norway University of Applied Sciences  تشکیل شده است. صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد Hedmark University College , Lillehammer University College از ادغام 

Nord-Trøndelag University College

Norwegian School of Information Technology (NITH), Oslo   صرفاً در مقطع کارشناسی و چنانچه تاریخ شروع دوره بعد از ژانویه ۲۰۱۹ باشد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل ارزشیابی است

Østfold University College

RudolfSteinerUniversityCollege،Oslo

صرفاً در مقطع کارشناسی و چنانچه تاریخ شروع دوره بعد از ژانویه ۲۰۱۹ باید در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد (صرفاً در زمینه آموزش Education) قابل ارزیابی می باشد.

Sami College(Sami allskuvla)

Sor-Trondelag University College

Volda University College

Westerdals School of Communication, Oslo

 صرفاً در مقطع کارشناسی و چنانچه تاریخ شروع دوره بعد از ژانویه ۲۰۱۹ باشد در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد قابل ارزشیابی است

Western Norway University of Applid Sciences  

(از ادغام سه موسسه Sogn og Fjordane University College و Hogskolen Stord/Haugesund و Bergen University College تشکیل شده است.)

دوره های کارشناسی در نروژ

تحصیل در نروژ و در دوره کارشناسی به زبان نروژی می باشد. متقاضیان باید پس از اخذ پذیرش به مدت ۱ سال زبان نروژی را فراگرفته و پس از آن دوره کارشناسی در نروژ را آغاز می نمایند. لازم به توضیح است که متقاضیان باید حداقل ۳۰ واحد دانشگاهی را در خارج از نروژ با موفقیت گذرانده باشند و تنها در گرایشهای مرتبط با واحد های پیشین می توانند اقدام به اخذ پذیرش نمایند. همچنین داشتن مدرک IELTS با نمره ۵٫۵ اجباری است.

برای تحصیل در نروژ و در مقطع کارشناسی داشتن مدارک ذیل الزامی است:

 • دیپلم متوسطه ۱۲ ساله به علاوه حداقل یک سال تحصیلات دانشگاهی (و یا دیپلم متوسطه ۱۱ ساله به علاوه حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی)
 • نمره زبان انگلیسی آیلتس ۶ آکادمیک، تافل ۵۰۰، یا تافل اینترنتی ۶۰
 • طی کردن دوره یک ساله زبان نروژی در این کشور پس از اخذ پذیرش

مهلت ثبت نام اول دسامبر تا اول مارچ متغیر است و سال تحصیلی به طور معمول از نیمه دوم اگوست آغاز می شود. همچنین دانشجویان در مقطع کارشناسی می توانند ۱۰ ساعت در هفته کار دانشجویی انجام دهند. هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی معادل ۷ تا ۹ یورو خواهد داشت.

دوره های کارشناسی ارشد در نروژ

تحصیل در نروژ و در مقطع کارشناسی ارشد در عموم رشته ها به زبان انگلیسی مقدور می باشد. در نروژ برای انتخاب رشته در مقطع کارشناسی ارشد باید تنها رشته های مرتبط با مدرک کاشناسی متقاضی انتخاب شود و حداقل دارای ۶۰ واحد مشترک دروس اختصاصی با دوره کارشناسی باشد.

شرط معدل در نروژ همانند بسیاری دیگر از کشورهای اروپایی، وجود ندارد ولی تجربه نشان داده است که متقاضیان با معدل بالای ۱۶ شانس بالاتری جهت اخذ پذیرش دارند.

مدارک مورد نیاز جهت ادامه تحصیل در نروژ و در مقطع کارشناسی ارشد:

 • مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی و ریز نمرات
 • مدرک کارشناسی از یکی از دانشگاه های ایران و ریز نمرات
 • داشتن نمره زبان (بسته به دانشگاه آیلتس۶ یا ۶٫۵

دکترا در نروژ

تحصیل در نروژ و در مقطع دکترا همانند دیگر مقاطع تصحیلی، رایگان می باشد. همچنین دانشجوی دوره دکترا در نروژ حقوق نیز دریافت می کند، این حقوق برای سال اول ماهیانه حداقل ۲۲۰۰۰ کرون می باشد و پس از سال اول احتمال افزایش آن نیز ممکن است. طول دوره دکترا در نروژ ۳ تا ۵ سال می باشد و این مدت از نظر اداره مهاجرت سابقه محسوب می شود و منجر به اخذ اقامت اروپا خواهد شد.

ویزای تحصیلی نروژ از نوع مولتی پل شینگن است و این مزیت را برای دانشجو دارد که اجازه تردد در حوزه شینگن را داراست.

متاسفانه از ماه سپتامبر ۲۰۱۵ امکان اخذ پذیرش مستقیم دکترا بسیار سخت شده و می توان گفت مقدور نمی باشد. اما برای این منظور ابتدا باید برای یک دوره کارشناسی ارشد مجدد اقدام نمود و چنانچه دانشجو دارای سوابق علمی قابل قبولی باشد این امکان وجود دارد که بنا به نظر استاد پس از یک یا دو ترم به طور مستقیم وارد دوره دکترا شود.

مدارک مورد نیاز جهت ادامه تحصیل در نروژ و در مقطع دکترا:

 • مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی به همراه ریزنمرات
 • مدرک کارشناسی به همراه ریزنمرات
 • مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات
 • نمره آیلتس ۷

بر اساس قوانین دولت نروژ، دانشجویان دوره دکترا می توانند ۲۰ ساعت در هفته کار کنند و هر ساعت کار دانشجویی دستمزدی معادل ۷ تا ۹ یورو خواهد داشت.

هزینه زندگی در نروژ

هزینه های زندگی دانشجویی در نروژ ماهیانه بین ۷۰۰۰ الی ۱۰۰۰۰ کرون متغیر است. البته این هزینه برای یک نفر و بر اساس زندگی دانشجوی محاسبه شده است.

همانطور که گفته شد به طور معمول دانشگاه های نروژ هزینه ای به عنوان شهریه دریافت نمی کنند. هر چند دانشجویان هر ترم حدود ۶۰۰-۳۰۰ کرون نروژ جهت آزمون های مختلف و کمک هزینه خدمات رفاهی واریز خواهند کرد. موسسات خصوصی برای تمامی برنامه ها و دروس شهریه دریافت می کنند ولی این هزینه در مقابل کشورهای دیگر ناچیز است. همچنین دانشجویان بین المللی مبالغ بالاتری به عنوان شهریه نسبت به دانشجویان نروژی پرداخت نمی کنند.

شرایط اخذ پذیرش از نروژ

با توجه به این نکته که تحصیل در نروژ رایگان است، زمان ثبت نام و ارسال مدارک از اهمیت خاصی برخوردار است و چنانچه در این زمینه سهل انگاری شود، پرونده پذیرش مردود می شود. ویژگی حایز اهمیت تحصیل در نروژ این است که پس از اتمام دوره تحصیل امکان تبدیل ویزای دانشجوی به ویزای کاری و اخذ اقامت اروپا مقدور است.

مراکز آموزش عالی نروژ شامل چند دسته موسسه به شرح ذیل می باشند:

Universities

Specialised university institutions

State university colleges

National institutes of the arts

Private colleges with institutional accreditation

Private colleges with accredited programmes and courses

زمان ثبت نام و پذیرش

زمان ثبت نام در دانشگاه های نروژ با توجه به برنامه هر دانشگاه متفاوت است ولی معمولا ار اوایل اکتبر تا اوایل دسامبر هر سال می باشد. دانشگاه های نروژ سالانه یک بار پذیرش دارند و متقاضیان بایستی در این بازه زمانی اقدام نمایند.

نتیجه پذیرش دانشگاه ها به طور معمول در ماه می اعلام می شود و شروع ترم پاییز می باشد.

لیست مدارک کلی مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در نروژ

 1. ترجمه مدارک تحصیلی پیشین به همراه ریزنمرات
 2. مدرک زبان انگلیسی IELTS 6.5 و یا تافل
 3. رزومه یا CV
 4. انگیزه نامه یا SOP
 5. مدارکی دال بر تمکن مالی
 6. معرفی نامه از اساتید مقاطع پیشین

ویزای دانشجویی نروژ

مدارک لازم جهت اخذ ویزای نروژ

 1. ثبت نام آنلاین در سایت https://selfservice.udi.no/
 2. یک عدد عکس رنگی پاسپورتی
 3. رونوشت از تمام صفحات گذرنامه
 4. اصل و رونوشت مدارک هویتی
 5. نامه پذیرش دانشگاه
 6. مدارکی دال بر تمکن مالی
 7. نشانی محل سکونت در نروژ
 8. گواهی برگشت پس از اتمام تحصیل

مدت زمان صدور ویزا ۲۰ الی ۶۰ روز کاری سفارت می باشد.

تحصیل در رشته های پزشکی

برای تحصیل پزشکی در نروژ تسلط به زبان نروژی الزامی می باشد. همچنین داشتن مدرک IELTS با حداقل امتیاز ۵ نیاز است. مدرک دیپلم در رشته های ریاضی و تجربی نیز مورد قبول است. هر ساله آخرین فرصت جهت تحویل مدارک اول March می باشد. دوره پزشکی در نروژ ۶ ساله می باشد.

دانشگاه های پزشکی در نروژ را می توان به ۴ دسته تقسیم کرد:

University of OsloUiO

University of Bergen  UiB

Norwegian University of Science and Technology  NTNU

University of Tromsø UiT

دسته بندی : قاره اروپا , نروژ
نویسنده : اپلای ریور
تاریخ انتشار : 05 / 02 / 2019
بازدید : 26419 بازدید
لینک کوتاه : https://applyriver.com/?p=531
مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان
Avatar

اپلای ریور

تیم اپلای ریور با هدف کمک به دانشجویان با استعداد ایرانی که قصد ادامه تحصیل در کشور های خارجی را دارند در زمینه اپلای و پرداخت های ارزی در سال ۱۳۹۷ توسط جمعی از فارغ التحصیلان و دانشجویان دانشگاه های خارج از کشور تاسیس گردید. تمامی اطلاعاتی که تیم ما در اختیار شما عزیزان قرار می دهند بر اساس تجربه ی چند ساله و تحقیق و جست و جوی تک تک اعضای این تیم که هرکدام به طور مستقیم این راه را گذرانده اند و با فراز و نشیب های این مسیر آشنا هستند جمع آوری گردیده است. تیم ما همواره به دنبال گسترش و بهبود خدمات خود در جهت ارتقای کیفیت خدمات به شما عزیزان بوده است.

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سؤال بخش سؤالات متداول را بخوانید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

0